Znalezienie Inwestora, który zainwestuje w stworzenie lub rozwój Twojego biznesu może być dobrą alternatywą i pozwolić rozwinąć się szybciej niż za pomocą własnych środków finansowych. Należy jednak pamiętać, że tego typu współpraca powinna być zabezpieczona w odpowiedni sposób, tak aby uniknąć niemiłych rozczarowań. Kluczem do stworzenia zdrowej współpracy jest ustalenie na samym początku celów biznesowych, jakie obie strony chciałaby osiągnąć. Jeżeli ta kwestia zostanie ustalona, to następnie strony powinny ustalić model współpracy, jaki będzie dla nich najbardziej odpowiedni.
Niektórzy Inwestorzy wychodzą z założenia, że przekazując środki finansowe na stworzenie lub rozwój danego biznesu, interesuje ich jedynie efekt końcowy, czyli w szczególności wypracowany zysk. Nie mają czasu na ingerowanie w to jak do tego efektu dojdzie Pomysłodawca, który te środki otrzyma, wszystko zależy od niego, ma pełną swobodę w działaniu.
Inni, chcą być zaangażowani od początku do końca, zaczynając od planowania np. kampanii reklamowych, aż do osiągnięcia zakładanego celu. Często mogą chcieć podsuwać swoje pomysły i rozwiązania, śledzić postępy pracy, otrzymywać raporty ze zrealizowanych kroków, wskazywać na ewentualne błędy.
Trzecia grupa to Inwestorzy, którzy nie będą chcieli się bardzo angażować w działania Pomysłodawcy, który otrzymał od nich wsparcie, jednak ustalą minimum informacji, jakie należy im przekazywać, tak żeby mogli „trzymać rękę na pulsie”.
Dlatego, jeżeli ustalisz ze swoim Inwestorem cel biznesowy, jaki Was interesuje, następnie wybierzecie model współpracy, to wszystko należy spisać w formie umowy inwestycyjnej.
Nie istnieje, jeden modelowy wzór umowy inwestycyjnej, który mógłby być zastosowany, ponieważ każda współpraca będzie inna i powinna zostać dopasowana do potrzeb i ustaleń Inwestora i Pomysłodawcy, powinna być stworzona z ogólnym poszanowaniem obowiązującego prawa.
Dlatego, taka współpraca powinna być bardzo dokładnie uregulowana i zabezpieczona właśnie w formie umowy. To pozwoli uniknąć rozczarowań i sytuacji, gdzie strony będą rozmijały się w twierdzeniu, co zostało między nimi ustalone ostatecznie.
Przepisy prawa nie wymagają dochowania szczególnej formy dla umów inwestycyjnych, wystarczy, więc zwykła forma pisemna.
Przed jej zawarciem, strony powinny przystąpić do negocjacji, które pozwolą na wypracowanie odpowiednich warunków i celów umowy.
Pamiętaj, że zawsze możesz starać się negocjować umowę, jaka ma być zawarta, a podpisana umowa powinna być zwieńczeniem ustaleń i negocjacji, jakie strony poczyniły w trakcie prowadzonych pertraktacji.
Podejmując decyzję o współpracy z Inwestorem, warto od samego początku skorzystać z pomocy prawnika, który po uzyskaniu najistotniejszych informacji dotyczących kształtu założeń biznesowych, zaproponuje kształt współpracy, przygotuje umowę w sposób dopasowany do poczynionych ustaleń i będzie mógł w najlepszy sposób zabezpieczyć interes stron.
Oczywistym jest, że nawet najlepsza umowa nie uchroni przed potencjalnym ryzykiem, jakie może być związane z prowadzeniem biznesu, jednak na pewno pozwoli te ryzyka poznać i w maksymalny sposób je zminimalizować, a Stronom, które często są w euforii i widzą wspólny biznes tylko w różowych okularach, spojrzeć na niego „na chłodno”.
Brak produktów w koszyku.