Druga część artykułu “Legalne oznaczanie współprac i usług własnych w Social Mediach”. Część pierwszą znajdziesz TUTAJ.
Oznaczanie materiałów reklamowych może zostać uznane za błędne lub niewystarczające, jeżeli będą one niejednoznaczne, niejasne, czyli wprowadzające w błąd:
Poniżej przykłady błędnych oznaczeń:
Materiał powstał we współpracy z marką XYZ.
Dlatego, jeżeli publikujesz na swoich social mediach post, relację itp., która będzie miała charakter reklamy sprawdź przed publikacją punkty z poniższej listy:
Pamiętaj, że jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości czy daną relację czy post oznaczyć, – jako współpracę reklamową – oznacz go!!!
Czy wiesz, jakie konsekwencje może nieść nieprawidłowe oznaczanie treści reklamowych?
Mogą to konsekwencje prawne nie tylko dla Ciebie, jako Twórcy, ale również dla agencji reklamowej, jeżeli podjąłeś z nią współpracę oraz reklamowanej przez Ciebie marki.
Możemy wyróżnić dwa rodzaje konsekwencji prawnych wobec przedsiębiorców/influencerów nieprawidłowo oznaczających treści reklamowe lub w ogóle tego nierobiących:
Konsekwencje publicznoprawne to takie, w których Prezes UOKiK-u może stwierdzić, że dane praktyki naruszają zbiorowe interesy konsumentów, a przedsiębiorca/ influencer, który dopuszcza się nieuczciwych praktyk rynkowych np. poprzez zaniechanie reklamowania może zostać zobowiązany do:
Konsekwencje prywatnoprawne, to takie, w których to konsumenci zgłaszają do UOKiK-u nieuczciwe praktyki rynkowe stosowane przez danego przedsiębiorcę/ influencera. W konsekwencji mogą domagać się:
Ponadto, oprócz konsumentów również inni przedsiębiorcy – konkurencyjni w stosunku do influencera, w związku ze stosowaniem przed niego czynu nieuczciwej konkurencji mogą domagać się:
Co ważne, podjęcie działań o charakterze publicznoprawnym nie wyklucza możliwości podjęcia działań o charakterze prywatnoprawnym. Mogą być one prowadzone dwutorowo, czyli konsumenci mogą domagać się odszkodowania obok działań podjętych przez UOKiK.
Bardzo ważne jest, aby zdawać sobie sprawę, ż tego, iż istnieją pewne grupy produktów, których reklama uregulowana została szczegółowymi przepisami prawa, znajdującymi się w odpowiednich ustawach.
W związku z tym, przed publikacją danej treści reklamowej upewnij się, czy reklama jest dozwolona, a jeśli tak to, na jakich warunkach. Przykładami produktów i usług, których reklamowanie podlega odrębnym przepisom prawnym są:
Brak produktów w koszyku.